Salsa®

Ürünlerimiz

Salsa®

*Salsa® mutlaka beraberinde verilen yayıcı yapıştırıcı Trend® 90 ile kullanılmalıdır. Trend® 90’ın dozu dekara 25 ml'dir.

ÖZELLİKLER

  • Salsa® kolzada geniş yapraklı yabancı otların mücadelesinde kullanılan %75 Ethametsulfuron methyl içeren WP formülasyonlu çıkış sonrası erken dönemde uygulanan bir herbisittir.
  • Uygulamadan birkaç gün sonra yabancı otlarda kloroz ve renk değişimi semptomları görülür.
  • Yabancı otların ölümü ise 2 ila 4 hafta içerisinde gerçekleşir.

UYGULAMA ZAMANI

En iyi etki için Salsa® yabancı otların erken gelişme dönemlerinde (kotiledondan en geç çıkışını takiben 4 yapraklı döneme kadar) uygulanmalıdır ve yabancı otların gelişme dönemindeki toprak nemi de yeterli olmalıdır. Kolza bitkisinin 8 yapraklı döneminden sonra Salsa® uygulaması yapmayınız.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU

Salsa® kolzada dar ve geniş yapraklı yabancı otlara karşı kullanılan diğer birçok herbisitle ve aynı zamanda fungisit ve insektisitle karışabilmektedir. Karışım yapılması durumunda diğer ilaçların etiket bilgileri de dikkate alınmalıdır.

ÖNEMLİ NOTLAR

Kısıtlamalar: Salsa® bitki gelişimini engelleyecek kurak, verimsiz, tuzlu ve suya doymuş toprak (tarla kapasitesine yakın topraklar) gibi birçok stres koşulları altındaki bitkilere ve hastalık ve böceklerden zarar görmüş bitkilere uygulanmamalıdır. İlaçlamadan sonra meydana gelebilecek kuraklık, hastalık ve böcek zararları bitkide zarara sebep olabilir. Uygulamadan hemen sonra yağan şiddetli yağmurlardan sonra zarar görülebilir ve verimde düşüş yaşanabilir.

Münavebe: Salsa® uygulanmasından sonra takip eden hasadın ardından kışlık arpa, kışlık buğday, bezelye, mısır ve ayçiçeği ekilebilir. Tohum ekiminin öncesinde toprak sürülmeli, en az 10 cm derinlikten toprak işlenmelidir. Salsa® uygulaması yapılmış bir araziye münavebenin 2. yılında herhangi bir bitki ekilebilir. Tank karışımı yapılan diğer ürünlerin etiket bilgilerine de dikkat edilmeli, bu ürünlerin bu konuda başka kısıtlamaları varsa dikkate alınmalıdır.

Tarlanın bozulması durumunda: Sonbaharda Salsa® uygulamasından sonra bu tarlanın kışın bozulması durumunda aynı tarlaya:
- Kışlık buğday ekilebilir,
- Salsa® uygulamasından en az 45 gün sonra kışlık arpa ekilebilir. Arpa ekiminden önce en az 22 cm derinlikten toprak işlemesi yapılmalıdır.
- Bahar aylarında, yazlık buğday, arpa ve mısır ekilebilir.
- En az 22 cm derinlikten toprak işlemesi yapıldıktan sonra ayçiçeği ekilebilir.

Bitkide Seçicilik: Salsa®, tavsiyelere uygun kullanıldığında piyasadaki mevcut kolza çeşitlerinde seçicidir.
 

Etiket
Güvenlik Bilgi Formu